Finanstilsynet vil nu have undersøgt, om forsikringsselskabet Codan står alene med sin særegne måde at administrere boliger på. Ifølge Finanstilsynets direktør, Henrik Bjerre Nielsen, skal 21 pensionskasser og forsikringsselskaber redegøre for, hvordan de administrerer selskabernes ejendomme. Forventer svar De 21 selskaber har alle en stor ejendomsportefølje og vil nu blive bedt om at svare på en stribe spørgsmål, herunder om de har nedskrevne retningslinjer for salg og udlejning af ejendomme. Ifølge Finanstilsynets direktør, Henrik Bjerre Nielsen, er det frivilligt, om selskaberne vil udfylde spørgeskemaet. »Men vi har da en forventning om, at de gør det«, siger Henrik Bjerre Nielsen. Minister overvejer nye regler Det er erhvervs- og økonomiminister Bendt Bendtsen (K), der har sat Finanstilsynet i sving. Ministeren overvejer lige nu, om der er behov for en regulering af reglerne på området. Når Finanstilsynets undersøgelse er afsluttet senere på foråret, vil Bendt Bendtsen afgøre, om der skal strammes op. Codan har også iværksat sin egen undersøgelse hos revisionsfirmaet PricewaterhouseCoopers. Det var ventet, at rapporten var blevet offentliggjort i går, men sidste melding er, at den formentlig kommer i dag.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Elisabet Svane svarede på spørgsmål: »Mine kolleger havde uhyre let ved at få dem til at sige noget«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane har svaret på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Debatindlæg af Kjeld Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























