I næsten alle virksomheder, der har deltaget i en ny undersøgelse fra Dansk Handel & Service, er der lige så stor tilfredshed med ansatte af anden etnisk baggrund som med ansatte med dansk baggrund. Ifølge undersøgelsen kan ni ud af ti svare ja til spørgsmålet, og næsten 70 procent endda i enten "meget høj grad" eller "høj grad". Ifølge undersøgelsen får cirka halvdelen af virksomhederne ansøgninger eller henvendelser fra etniske minoriteter vedrørende job. Knap 30 procent af virksomhederne oplyser, at de har flere ansatte med anden etnisk baggrund end for et år siden, mens 68 procent svarer nej til dette. »Det er positivt, at virksomhederne er lige så tilfredse med ansatte med en anden etnisk baggrund end dansk som med ansatte med en dansk baggrund. Udviklingen går i den rigtige retning«, siger Ole Steen Olsen, arbejdsmarkedschef i Dansk Handel & Service.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Lærke, ægte, tillykke med dit liv! Men hvad med at nyde det og så lade os andre om at nyde vores?
-
En af verdens allerrigeste stater kapper båndene til de arabiske naboer
-
»De høje tabstal presser Putin. For russerne ved det jo godt«
-
Her er en film, der gør dig svimmel af lykke
-
Dansk vaccineforsker deporteres: »Jeg har svært ved at forstå, at vores land ikke vil løfte en finger for en borger i nød«
-
Hudlægens rutine er simpel og billig at kopiere
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
10. august kl. 5.26 begyndte en 100 meter høj monsterbølge lige her. Mysteriet bag historiens næststørste tsunami er løst
Lyt til artiklenLæst op af Lasse Foghsgaard
00:00
Kronik af Bente Boserup
Pernille Juul Darling
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























