Tirsdag oplyste Danske Bank om indgåelse af milliardaftaler i hvidvasksag. Nu er aftale med SEC godkendt.

Danske Banks aftale med USA's børsmyndighed er godkendt

Foto: Anders Holst Pedersen
Foto: Anders Holst Pedersen
Lyt til artiklen

En amerikansk distriktsdomstol har truffet afgørelse i en civil sag mellem den amerikanske børsmyndighed (SEC) og Danske Bank.

Dermed er det fastslået af domstolen, at Danske Bank skal betale et milliardbeløb til SEC.

Det oplyser Danske Bank.

Banken oplyste tirsdag om aftalen, der indebærer, at banken skal betale 178,6 millioner dollar - svarende til lidt over 1,2 milliarder kroner.

Aftalen er en af tre, som Danske Bank har indgået som følge af hvidvasksagen, der handler om, at der gennem flere år blev hvidvasket milliardbeløb gennem bankens estiske afdeling.

En anden af aftalerne er indgået med dansk politis National Enhed for Særlig Kriminalitet (NSK). Den indebærer, at banken skal betale en bøde på 3,5 milliarder kroner og får konfiskeret 1,25 milliarder kroner i udbytte.

Og den aftale blev blåstemplet af Københavns Byret allerede onsdag.

Den tredje aftale er mellem banken og det amerikanske justitsministerium og handler om, at Danske Bank skal betale 1,21 milliarder dollar - svarende til cirka 8,5 milliarder kroner.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her