Stiger boligpriserne ikke i løbet af de næste par år står boligejere og realkreditinstitutter med en tikkende bombe mellem hænderne, når de første afdragsfrie lån skal refinansieres fra 2013.
Det skriver borsen.dk.
Købte man bolig i 2003 går man foreløbig fri, men de boligejere der købte dyrt ind i de efterfølgende år, da boligpriserne eksploderede, står med en enorm udfordring. Kan nægte forlængelse
Samlet har danskerne i perioden fra oktober 2003 til og med 2009 optaget afdragsfrie lån for 695 milliarder kr. i boligen. Dermed udgør de afdragsfrie lån 52,1 pct. af de samlede udestående realkreditlån optaget i ejerboliger og fritidshuse.
Er boligen faldet i værdi, kan realkreditinstituttet nægte at forlænge den 10-årige aftale om afdragsfrihed, da lånet ikke må overstige 80 procent af boligens værdi.
I stedet har boligejeren to valg:


























