Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Politiet beder om hjælp til at stoppe designtyve

Tyve. Ejer du stolen 'Ægget' og skal sælge dit hus, så undgå at tage stolen med på billederne, opfordrer politiet.
Tyve. Ejer du stolen 'Ægget' og skal sælge dit hus, så undgå at tage stolen med på billederne, opfordrer politiet.
Lyt til artiklen

Hjælp os med at bremse tyvene. Sådan lyder det i et brev fra Nordsjællands Politi til samtlige 250 ejendomsmæglere i regionen.

I brevet opfordrer politidirektør Thorkild Fogde ejendomsmæglerne til at fjerne dyre designermøbler og andre kostbare effekter, før de tager billeder af villaer og lejligheder til salg og lægger dem ud på nettet. »Vi kan jo desværre konstatere, at en stor del af de villaer, som har været annonceret til salg, har haft indbrud«, siger politidirektør Thorkild Fogde.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her