Hvis du bor i København, er din nye nabo formentlig ikke over 60 år.
Selv om byen nu vurderes at vokse med cirka 1.000 indbyggere om måneden, er det ikke de ældre, som driver fremgangen. Flere ældre flytter ud af byen end ind i den, viser en opgørelse, som Dansk Ejendomsmæglerforening (DE) har foretaget.
Flere flyttede væk
»Det har overrasket os, at det faktisk er en myte, at de ældre strømmer til byen for at komme tættere på kulturlivet og restauranterne«, siger cheføkonom Troels Theill Eriksen fra Dansk Ejendomsmæglerforening:
»Vi kan konstatere, at det ikke er de ældre, der skal holde gang i det københavnske boligmarked«.
I 2011 var der samlet set 431 flere over 60 år, som flyttede fra København og Frederiksberg, end som flyttede til byen. Sådan har det været de seneste mange år, viser mæglerforeningens beregninger på tal fra Danmarks Statistik.
LÆS OGSÅ Rabat skal lokke unge københavnere ind i ældreboliger
Nettofraflytningen fra Københavns og Frederiksberg Kommuner er dog faldet en smule de senere år. Siden 2008 er udvandringen fra byen blandt seniorerne således faldet fra 724 til 431 personer i 2011, viser opgørelsen. Den udvikling skyldes, at lidt flere i dag flytter til København end tidligere.
»Det er bare ikke nok til at opveje, hvor mange der flytter ud af byen«, siger Troels Theill Eriksen.
Byglade ældre bor allerede i byen
Når der alligevel har været overskrifter i medierne som »De ældre vil bo i byen«, handler det da også oftest om ældre, der allerede bor i byen, og som gerne vil blive boende, vurderer Ældre Sagen.
»Der er for tiden 1.500 skrevet op til de 116 seniorboliger, som bliver opført på Frederiksberg, Diakonissestiftelsen, og det er bestemt folk, som vil have byens kultur og kvaliteter. Men de fleste af dem bor i byen i forvejen. Faktisk kommer 60 procent af dem fra Frederiksberg. Det illustrerer jo også klart, at de fleste flytter inden for deres eget lokalområde«, siger chefkonsulent Margrethe Kähler fra Ældre Sagen.
84.000 boligsælgere kæmper om få kræsne købere Organisationens egne undersøgelser viser, at ældre, som flytter, typisk gør det, fordi deres hus er blevet for stort til dem, eller fordi de vil have noget mere ældrevenligt, forklarer Margrethe Kähler. Her har storbyen ikke så meget at byde på. 66 procent af boligerne i København og på Frederiksberg er opført før 1940. Det betyder, at en stor del har smalle døre, høje dørtrin og små badeværelser, der er ingen elevator, og ofte ligger de tilgængelige parkeringspladser langt fra boligen, påpeger Dansk Ejendomsmæglerforening. »Derfor er der relativt få boliger i København, som er egnede til at blive gamle i på grund af adgangsforholdene. Dette gælder specielt den indre del af København, som ligger tættest på størstedelen af kulturtilbuddene«, konkluderes det i undersøgelsen.





























