Kort: Her er der størst chance for at få penge tilbage

FORKLARING. Kortene viser, hvor der bor flest boligejere, der betaler boligskatter af vurderingen fra 2011.Kortet til venstre viser ejendomsværdiskatter og kortet til højre grundskyld. En for eksempel rød kommune på det højre kort betyder, at  60-80 procent af boligejerne betaler grundskyld ud fra 2011-vurderingen, som er fyldt med fejl.
FORKLARING. Kortene viser, hvor der bor flest boligejere, der betaler boligskatter af vurderingen fra 2011.Kortet til venstre viser ejendomsværdiskatter og kortet til højre grundskyld. En for eksempel rød kommune på det højre kort betyder, at 60-80 procent af boligejerne betaler grundskyld ud fra 2011-vurderingen, som er fyldt med fejl.
Lyt til artiklen

Det er især nord- og sønderjyske boligejere, der har grund til at håbe på at få penge tilbage på grund af fejlagtige ejendomsvurderinger.

Det er nemlig i disse områder, der har været det største fald i boligpriserne, og det betyder, at boligejerne her kan have betalt for meget i enten ejendomsværdiskat eller grundskyld.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her