Nu sælges boliger hurtigere, end der kommer nye til salg

eftertragtede. Det er især antallet af ejerlejligheder med et 'til salg'-skilt i vinduet, som der er blevet færre af.
eftertragtede. Det er især antallet af ejerlejligheder med et 'til salg'-skilt i vinduet, som der er blevet færre af.
Lyt til artiklen

Der er færre huse og lejligheder til salg i dag end for et år siden. Samlet er der blevet 3.300 færre ejerboliger at vælge mellem på et år, viser tal fra Realkreditrådet.

»Der er faktisk sat flere nye boliger til salg i 2014 end i 2013. Men der er samtidig fjernet endnu flere boliger fra ejendomsmæglernes hylder«, siger Ane Arnth Jensen, direktør i Realkreditrådet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her