Huspriser dykker - men få har råd

Styrtdyk. Det er blevet sværere for huskøberne at låne i banker og realkreditinstitutioner, og det har store konsekvenser for boligmarkedet.
Styrtdyk. Det er blevet sværere for huskøberne at låne i banker og realkreditinstitutioner, og det har store konsekvenser for boligmarkedet.
Lyt til artiklen

Bankerne og realkreditinstitutioner stiller nu så skrappe krav til danskere, der vil låne penge til at købe en ny bolig, at det får alvorlige konsekvenser for boligmarkedet. På trods af faldende boligpriser har mange stadig svært ved at få fingre i attraktive boliger, viser kortlægning af lånemarkedet.

»Den berømte politibetjent og sygeplejerske har ikke fået lettere ved at anskaffe sig en ejerbolig, som godt nok er faldet i pris, men nu kan de ikke få boliglånet«, siger formand Jan Schøtt-Petersen fra Danske Boligadvokater og giver et eksempel fra sin hjemby Helsingør. »Jeg havde et par, som begge havde pæne indtægter. De ville købe et hus til 2,5 millioner kroner, men havde en kreditkortgæld på 60.000 kroner, som de blev bedt om at afvikle først. Det er blevet sværere at låne, og det sætter gang i en negativ spiral, hvor priserne falder«, siger han.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her