København drukner i akut boligløse

Husly. Manglen på billige boliger i København er nu så stor, at akut boligsøgende må flytte på krisecentre som her på Vesterbro.
Husly. Manglen på billige boliger i København er nu så stor, at akut boligsøgende må flytte på krisecentre som her på Vesterbro.
Lyt til artiklen

Københavns Kommune bliver bestormet af borgere, der vil have hjælp til at finde et sted at bo. Hver dag får socialcentret i Matthæusgade på Vesterbro 200 henvendelser fra personer, der er på jagt efter en lejebolig. Dermed handler to ud af tre henvendelser om at få husly.

De boligsøgende skriver mail, ringer eller møder personligt op og taler deres sag. Nogle er blevet smidt ud hjemmmefra, andre er blevet skilt, og så er der alle dem, der skal studere i hovedstaden. Fælles for dem er, at de akut mangler tag over hovedet og har opgivet selv at finde noget. De ser ingen andre udveje end at spørge kommunen om hjælp.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her