En halv million skattesvindlere har meldt sig selv

meget? Statskasserne har fået omkring 275 milliarder kroner ekstra i indtægter, efter at en halv million skattesvindlere har meldt sig selv.
meget? Statskasserne har fået omkring 275 milliarder kroner ekstra i indtægter, efter at en halv million skattesvindlere har meldt sig selv.
Lyt til artiklen

Garnet strammes om alverdens skatteål i en sådan grad, at de rundt omkring i verden mere end bare ryster i bukserne. Mange har tænkt noget i retning af »føj for den lede rødbede, jeg må hellere melde mig selv«, som skatteekspert Thomas Rønfeldt fra Aalborg Universitet udtrykker det.

I 25 lande har sammenlagt op mod en halv million skatteborgere de seneste fem år takket ja til forskellige former for amnesti til gengæld for at indberette formuer, som de havde gemt på hemmelige bankkonti, oplyser den økonomiske samarbejdsorganisation OECD.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her