Finanskrisen vil for alvor sætte ind i EU i løbet af det næste år. Sådan lyder de dystre udsigter i EU-Kommissionens økonomiske efterårsprognose.
Allerede i 2008 vil den økonomiske vækst blive halveret i forhold til året før, så den ender på 1,4 procent. Og næste år går unionens økonomi nærmest i stå med vækst på blot 0,2 procent. Først i 2010 vil det begynde at lysne igen med en vækst på 1,1 procent, forudser kommissionens embedsmænd.
Den danske boble brister
Det eneste lyspunkt i prognosen er, at priserne ikke løber løbsk i samme tempo, som økonomerne havde regnet med. Inflationen ventes at falde drastisk til 2,2 procent i 2010 og ikke som ventet 3,9 procent i 2008.
I kommissionens afsnit om udsigterne for den danske økonomi, som har fået titlen 'Glider ned fra toppen af taget', fokuseres især på den bristede danske boligboble.




























