Dankort-omsætning er faldet 10 procent

Vi sparer på denne bevægelse for tiden.
Vi sparer på denne bevægelse for tiden.
Lyt til artiklen

Trods massiv nødhjælp for milliarder af kroner for at holde dampen oppe i økonomien og puste nyt liv i forbruget tager danskernes lyst til at bruge penge på nye biler, tøj, rejser og restaurationsbesøg et historisk dyk.

Omsætningen på Dankortet er faldet med hele ti procent i februar i år - til 18,75 milliarder kroner - sammenlignet med samme periode sidste år, hvilket er det største dyk nogensinde i kortets over 25-årige historie, skriver Berlingske Tidende.

»Der er tale om et historisk stort fald i forbruget. Det viser, at lavere skatter ikke er vejen frem i den aktuelle situation, hvor folk er bange for at miste jobbet. Så tør de nemlig ikke bruge penge«, siger økonom Frederik I. Pedersen fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd til avisen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her