Banker indfører nyt våben mod kortsvindel

De norske bankkunder kan selv spærre for brugen af deres kort i en eller flere verdensdele for at undgå misbrug.
De norske bankkunder kan selv spærre for brugen af deres kort i en eller flere verdensdele for at undgå misbrug.
Lyt til artiklen

De norske banker har givet kunderne og sig selv et nyt våben mod svindel med kreditkort.

Bankerne har indført et system, hvor kunderne selv via netbanken kan spærre for brugen af kortet i en eller flere verdensdele. Hvis du eksempelvis kun er på ferie i Europa, kan du spærre for misbrug af dit kort i Asien, Afrika og Amerika.

Og hvis du på et senere tidspunkt skal på ferie i det 'spærret område', kan du via netbanken ophæve spærringen i det givne område.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her