Netsvindel med dankort er i voldsom vækst

I 2009 blev der svindlet for 9,5 millioner kroner på nettet. Samlet blev der i samme år handle for 21 milliarder kroner, viser tal fra PBS.
I 2009 blev der svindlet for 9,5 millioner kroner på nettet. Samlet blev der i samme år handle for 21 milliarder kroner, viser tal fra PBS.
Lyt til artiklen

Der er masser af lyssky fingre på nettet, der er klar til at opsnappe dit dankortnummer.

Mange internationale svindlere sidder klar til at fiske, hvis man handle på en netbutik uden et ordentligt sikkerhedsniveau. Det skriver Børsen.

Der er nemlig sket en voldsom stigning i misbruget af dankortet. I 2009 blev der således fusket for 9,5 millioner kroner, hvilket er en fordobling i forhold til 2006, hvor tallet kun var fire millioner kroner. Det viser tal fra PBS.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her