Chokoladeprisen er på himmelflugt

Lyt til artiklen

Verdens råvaremarkeder må berede sig på kakaoprisstigninger, efter at den internationalt anerkendte nyvalgte præsident i Elfenbenskysten, Alassane Ouattara, har udstedt et én måned langt forbud mod eksport.

Det sker i et forsøg på at vælte Laurent Gbagbo, som verdenssamfundet mener tabte valget, men som nægter at træde tilbage. Kakao er den vigtigste indtægtskilde for regeringen i Elfenbenskysten. Enhver afbrydelse i eksporten vil udhule den finansiering, som er nødvendig for Gbagbo til aflønning af embedsmænd og militær. Diplomater anslår, at han skal bruge 150 millioner dollar (ca. 820 mio. kr.) – om måneden. En nedgang i udbuddet kan presse prisen på råvaren op i nærheden at det højeste i 33 år, da Elfenbenskysten står for omkring 40 procent af den globale eksport. Kakaomarkedet lukkede fredag på sit højeste niveau i 6 måneder med 2.114 pund (ca. 18.400 kr.) per ton, og mandag steg prisen yderligere 2 procent. LÆS ARTIKELDin kaffe stiger i pris

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her