Nu kan du låne til 3,5 procent uden afdrag

AFDRAGSFRIHED. Det bliver nu også muligt at låne til den rekordlave rente 3,5 procent uden at afdrage.
AFDRAGSFRIHED. Det bliver nu også muligt at låne til den rekordlave rente 3,5 procent uden at afdrage.
Lyt til artiklen

Uro om Spaniens økonomi er en stor del af forklaringen på, at danske boligejere nu får mulighed for at låne til den rekordlave, faste rente på 3,5 procent uden at afdrage på gælden.

Der er nemlig stigende efterspørgsel på solide, danske realkreditobligationer, og det får kurserne til at stige. Dermed er 3,5 procents lånet, der hidtil kun har eksisteret i modellen med afdrag, nu også blevet en mulighed med afdragsfrihed.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her