Din friværdi er blevet 600.000 mindre siden 2006

NEDAD. Friværdien i et typisk dansk parcelhus er nu nede på 450.000 kroner - for få år siden var den gennemsnitlige husejer millionær i mursten.
NEDAD. Friværdien i et typisk dansk parcelhus er nu nede på 450.000 kroner - for få år siden var den gennemsnitlige husejer millionær i mursten.
Lyt til artiklen

Danskerne er stadig meget tilbageholdende med at bruge penge, og økonomer peger på, at en del af forklaringen skal findes hos boligejerne, der føler sig fattigere end for få år siden.

LÆS OGSÅ Danskerne er verdens mest forgældede folkefærd

Og det er de også, viser tal fra Realkredit Danmark (RD) - i hvert fald målt på værdien af deres mursten ved udgangen af 2012.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her