Hvis 70 procent af kortholderne bruger PBS, vil det give OK 9,7 millioner kroner om året. Kommunikationschef Lene Bonde, OK, kan du forstå, det ligner bundlinjetænkning? »Ja, men det er det også. Det handler om, at vi ikke længere har råd til at betale udgiften til PBS selv. Sidste år havde vi et historisk stort underskud, og det skal man gøre noget ved. Det her var noget, som ikke var alt for voldsomt«. Men I skal også betale for strøm. Ville det ikke være mest fair at lægge udgiften ind i prisen? »Men hvorfor skal de, som køber benzin kontant eller med dankort, betale mere for brændstof, fordi andre får kredit? Den retfærdighedsbetragtning kan man vende og dreje. Når vi nu skal have dækket udgiften, synes vi, det er mest retfærdigt, at kortholderne betaler. Men vi arbejder på en netbankløsning, som gerne skulle blive gratis, fordi der ingen omkostninger er forbundet ved netbank«.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Brevkasse
Kronik af Lise Korsgaard
Olav Hesseldahl
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























