Lego, Mærsk, Arla, ISS... : Vild vækst i virksomheders whistleblower-ordninger

Sladretjeneste. Danske Bank har haft egen whistleblowerordning siden 2001.
Sladretjeneste. Danske Bank har haft egen whistleblowerordning siden 2001.
Lyt til artiklen

De er der alle sammen: Lego, A.P Møller – Mærsk, ISS, Coloplast, Arla Foods, Rambøll, Novozymes, Jyske Bank og Lundbech. En langstrakt række af virksomheder, der har søgt om og fået Datatilsynets godkendelse af en formaliseret ’sladretjeneste’, hvor medarbejderne helt anonymt kan komme af med deres mistanker om snyd og bedrag blandt kolleger og chefer.

Det, der for alvor startede med de børsnoterede selskaber tilbage i 2009, har siden bredt sig til både mellemstore virksomheder og kommuner. Og mange flere vil følge trop, lyder meldingen fra Søren Hornbæk Svendsen, partner i advokatfirmaet Horten, der har specialiseret sig i de omsiggribende whistleblowerordninger:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her