Ægbranche stopper med at hakke næb af kyllinger

Næbsikret. Fra 1. juli kan alle høns i ægproduktionen beholde næbbet. Det er bedre både for hønsene og for branchens rygte. Og så er der penge at spare.
Næbsikret. Fra 1. juli kan alle høns i ægproduktionen beholde næbbet. Det er bedre både for hønsene og for branchens rygte. Og så er der penge at spare.
Lyt til artiklen

Nu skal det være slut med at svitse og skære spidsen af næbbet væk hos daggamle hønekyllinger til ægproduktion. Det har en enig bestyrelse i brancheorganisationen Danske Æg bestemt. Forbuddet gælder fra 1. juli.

»Vi skal ikke tilpasse dyrene produktionssystemerne, vi skal tilpasse produktionen dyrene«, siger sektorchef for Danske Æg Jørgen Nyberg Larsen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her