Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Vestas vinder den første ordre på sin nye flagskib-vindmølle

opgradering. Selv om de vindmøller, Dong har købt, 'blot' er superkraftige 8,0 megawatt-møller, så svarer det output, de laver, til en møllestørrelse på 8,06 megawatt.
opgradering. Selv om de vindmøller, Dong har købt, 'blot' er superkraftige 8,0 megawatt-møller, så svarer det output, de laver, til en møllestørrelse på 8,06 megawatt.

Den første kommercielle ordre til MHI Vestas Offshore Wind på selskabets nyudviklede stormølle, V164-8,0 MW, er blevet placeret af Dong Energy, der skal bruge 32 møller af den type – med en samlet kapacitet på 258 megawatt – til Burbo Bank Extension-projektet i UK. Det oplyste MHI Vestas i en meddelelse fredag aften.

»Vi er meget glade for at modtage den første kommercielle ordre på V164-8,0 MW, vores flagskib vindmølle og en maskine, der vil bidrage til at drive omkostningerne på vindenergi ned. Dong Energy var tæt involveret i udvikling og testning af møllen, og dagens meddelelse repræsenterer en betydelig tillidserklæring fra verdens førende udvikler af offshore vind«, siger administrerende direktør Jens Tommerup fra MHI Vestas.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her