Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

'Kinas Apple' er nu verdens mest værdifulde startup-virksomhed

KUNDER. Er man den største mobilproducent på markedet i Kina, er man godt på vej til at blive den største i verden, da markedet er verdens største.
KUNDER. Er man den største mobilproducent på markedet i Kina, er man godt på vej til at blive den største i verden, da markedet er verdens største.

Næsten fem år efter sin grundlæggelse er den kinesiske smartphoneproducent Xiaomi nu verdens mest værdifulde startup-virksomhed.

Det skete da en investeringsrunde ved årsskiftet rejste syv milliarder kroner. En indsprøjtning, der giver Xiaomi en samlet markedsværdi på cirka 276 milliarder kroner.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her