Radikale og Konservative møder begge deres baglande i weekenden. Vejen til regering igen er lang, men begge har ryddet væsentlige hindringer af vejen, skriver Elisabet Svane i denne politiske analyse.

Elisabet Svane: De er eks'erne i dansk politik og har den samme politiske drøm

Både Konservatives Mona Juul og Radikales Martin Lidegaard passer på med ikke at lukke for mange døre, hvad angår politiske relationer for tiden.  Arkivfoto:  Jens Dresling. Billedbehandling: CVL.
Både Konservatives Mona Juul og Radikales Martin Lidegaard passer på med ikke at lukke for mange døre, hvad angår politiske relationer for tiden. Arkivfoto: Jens Dresling. Billedbehandling: CVL.
Lyt til artiklen

De har et sært skæbnefællesskab, Konservative og Radikale.

De blev eks’erne, der blev og lod sig blive tilovers, da statsminister Mette Frederiksen (S) bød op til midterdans. Mens Venstre og Moderaterne takkede ja, måtte de to, Konservative først, siden og i sidste øjeblik Radikale, takke nej. K undgik på den måde at blive beskyldt for løftebrud, mens R blev overladt til en masse hovedbrud og håbet om, at SVM skulle være en døgnflue – der viste sig kun at være et håb.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her