Skal det være sværere at komme i Folketinget? Ja, mener en række folketingsmedlemmer i S og V. Nej, lyder det fra Folketingets næststørste parti.

Nedsmeltning udløser debat om spærregrænsen

Foto: Jens Dresling
Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Efter kollapset i Borgernes Parti åbner flere prominente politiske stemmer en følsom diskussion om, hvorvidt det er for nemt at komme i Folketinget. Man bør overveje enten at hæve spærregrænsen eller øge antallet af vælgererklæringer, der skal til for at blive opstillingsberettiget, lyder det.

Fremtrædende folketingsmedlemmer og tidligere folketingsformand Henrik Dam Kristensen (S) foreslår at forhøje antallet af underskrifter, som et parti skal indsamle for at blive opstillingsberettiget til Folketinget. For personer med 100.000 følgere eller flere på sociale medier er det nemt at indsamle de krævede 20.387 underskrifter i en ruf, mener Henrik Dam Kristensen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her