Politisk leder Pelle Dragsted har brugt en del af sin sommer på at lægge planer for, hvordan Enhedslisten skal forvalte sin nye rolle som parlamentarisk grundlag for en regering: Regeringen skal holdes fast på de sejre, Enhedsliten opnåede i regeringsgrundlaget. Blandt andet nedsat moms på fødevarer.
»Det er det allermest afgørende for Enhedslisten i den kommende tid at levere på de resultater. Uden dikkedarer. Uden fikumdik. Altså det skal være reelle forbedringer, de skal træde i kraft, de skal kunne mærkes derude i hverdagen for almindelige mennesker«, siger Pelle Dragsted.
Hvis der fandtes en fikumdik-radar, ville den formentlig have bimlet og bamlet de seneste uger på grund af regeringens momsplaner.