Dansk Folkeparti lancerede på sit pressemøde tidligere på dagen en lovpakke, som blandt andet indeholder et tørklædeforbud i Folketinget. Samtidig rettede partiet et hårdt angreb mod Enhedslistens Asmaa Abdol-Hamid, som partiledelsen kaldte en fundamentalist. Men det er Asmaa Abdol-Hamid ikke, siger hun.
Skal der øl og pølser til?
Hun er bare en folketingskandidat, der vil være en del af demokratiet.
»Skal jeg have klaphat på og sidde med en øl og en rød pølse, eller hvad er det, Dansk Folkeparti ønsker. Er det billedet for ikke at være en fundamentalist?«, spørger Asmaa Abdol-Hamid.
»Jeg synes, Dansk Folkeparti forsøger at begrænse demokratiet, mens jeg rent faktisk forsøger at udvide det. Demokratiet omfatter alle mennesker – men Dansk Folkeparti vil ikke have mig med, og derved gør de demokratiet mindre«, siger Enhedslistens kontroversielle folketingskandidat.
Formanden bør have hånden
Asmaa Abdol-Hamid har op til Folketinget bragt sig i fokus med en række kontroversielle udtalelser om blandt andet dødsstraf, flerkoneri og hendes forhold til grundloven.
Netop spørgsmålet om grundloven borede Dansk Folkeparti også i, ligesom gruppeformand Kristian Thulesen Dahl gjorde opmærksom på, at man som nyt folketingsmedlem normalt giver hånd til Folketingets formand – noget som Asmaa Abdol-Hamid ikke kan, hvis formanden er en mand, da hendes forhold til islam forbyder hende at give hånd til mænd. Demokratisk medlem




























