Hjort vil sætte sagsbehandlere fri

De ansatte på landets jobcentre skal fremover bruge mindre tid på bureaukrati og mere tid på personlig kontakt med den arbejdssøgende.
De ansatte på landets jobcentre skal fremover bruge mindre tid på bureaukrati og mere tid på personlig kontakt med den arbejdssøgende.
Lyt til artiklen

En sagsbehandler på et jobcenter bruger i gennemsnit mindre end 15 minutter ud hver time på personlig kontakt med den ledige og virksomheder.

Resten af tiden går til administrative opgaver, som ikke altid kommer den ledige til gode, og det skal der laves om på, lyder budskabet fra beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen. Jungle af regler Han erkender, at han de seneste år har bygget en jungle af regler op, som gør det sværere for landets godt 7.000 sagsbehandlere i jobcentrene at udføre det arbejde, de er ansat til: at få ledige i job. »For mig er det ikke afgørende, at medarbejdere på jobcentre sidder og registrerer ting, som er fuldstændig ligegyldige. Det er afgørende, at de offentlige medarbejderes tid går til de mennesker, som har brug for hjælp. Og her må jeg bare konstatere, at der har været en udvikling de senere år, hvor registreringerne har taget overhånd. Derfor må vi vende tilbage til et system, som går på mere frihed under ansvar«, siger Claus Hjort Frederiksen. Han har præsenteret sin afbureaukratiseringsplan for Socialdemokraterne, de radikale og Dansk Folkeparti, som er med i forliget ’Flere i arbejde’ og regeringens Velfærdsreform og derfor skal godkende beskæftigelsesministerens forlag. Ledige skal straffes ens Planen indeholder 169 konkrete forslag til forenklinger.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her