Søvndals retræte får hård medfart

»Tegningerne var nødvendige, og jeg kan ærgre mig over, at jeg i kampens hede trak i land«, siger SF´s formand Villy Søvndal.
»Tegningerne var nødvendige, og jeg kan ærgre mig over, at jeg i kampens hede trak i land«, siger SF´s formand Villy Søvndal.
Lyt til artiklen

Villy Søvndal bliver angrebet fra alle fronter, efter at SF-formanden har beklaget sin kritik af Jyllands-Posten under den første Muhammedkrise.

DF-formand Pia Kjærsgaard og tidligere udenrigsminister Uffe Ellemann-Jensen (V) er således enige om at beskylde Søvndal for at være populist. »Det er så tredje gang, han fortryder i det forløb. Det bekræfter min opfattelse af, at han er populist«, siger Uffe Ellemann-Jensen, der var en af de hårdeste kritikere af tegningerne og undrer sig over Søvndals holdningsskifte.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her