Skattepenge skal skaffe VU flere medlemmer

Lyt til artiklen

Venstres Ungdom har fået 210.000 kroner fra Integrationsministeriet til en kampagne, hvis hovedformål er at rekruttere nye medlemmer med anden etnisk baggrund. Det skriver Ekstra Bladet. Pengene fra Integrationsministeriet skal ellers bruges på projekter, som styrker integrationen. I ansøgningen til Integrationsministeriet skriver VU blandt andet: »VU ønsker at blive den politiske organisation med flest nydanske medlemmer (...) Inden for projektperioden er det målet at få 100 medlemmer«. Naser Khader er kritisk Ny Alliances formand, Naser Khader, er ikke begejstret for Integrationsministeriets gavmildhed over for VU.

»Integrationsmidler skal ikke bruges til, at et ungdomsparti som VU vil rekruttere nye medlemmer. Det må partiet Venstre selv sørge for«, siger Naser Khader. Professor: Kan være problematisk Også professor Ole Thyssen fra Institut for Ledelse, Politik og Filosofi på Copenhagen Business School er skeptisk:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her