Løkke lover diskussion om udlændingelov

Lyt til artiklen

Når nye regler for familiesammenføring bliver vedtaget, skal de diskuteres grundigt blandt Venstres folketingsmedlemmer.

Det lover statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), efter at venstremanden Eyvind Vesselbo i dagens udgave af Politiken siger, han kun vil støtte regeringen og Dansk Folkepartis udlændingeaftale, hvis aftalens elementer bliver diskuteret i Venstre-gruppen.

LÆS OGSÅ Venstremedlem kræver mulighed for at justere udlændingeaftalen

Venstres folketingsgruppe har allerede diskuteret udlændingeaftalen, siger statsministeren. Nu skal aftalens detaljer forhandles på plads med Dansk Folkeparti, og så skal venstrefolkene nok igen få mulighed for at ytre sig om aftalen.

»Det helt naturligt, at også udmøndtningen diskuteres i Venstres folketingsgruppe. Sådan plejer det også at være«, siger statsministeren.

Aftalen bliver ikke ændret

Eyvind Vesselbo er blandt andet bekymret over, at udlændingeaftalen vil ramme ægtefæller til danske statsborgere. Han kræver, at det bliver diskuteret i folketingsgruppen. Men selv om Løkke vil diskutere udlændingeaftalen, kommer den ikke til at blive ændret væsentligt, siger han.

»Sådan fungerer det parlamentariske arbejde ikke«, siger Løkke.

»Der er indgået en aftale, og den har Venstres folketingsgruppe forpligtelse til at sørge for bliver udmøntet«, siger statsministeren.

Marie Hjortdal

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her