Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Vestager: Skolepolitikken mangler viden

LÆSNING. Margethe Vestager ærgrer sig over, at de nye PISA-resultater viser, at de sidste ti års skolepolitik ikke har forbedret danske elevers læsefærdigheder.
LÆSNING. Margethe Vestager ærgrer sig over, at de nye PISA-resultater viser, at de sidste ti års skolepolitik ikke har forbedret danske elevers læsefærdigheder.
Lyt til artiklen

Radikale Venstre giver regeringen skylden for de nye Pisa-resultater, hvor Danmark indtager den ringeste placering siden en måling af læsningen i 2000

»Det er et signalement af den politik, der er ført de sidste ni år. Det er en dom over en folkeskolepolitik, der bygger alt for lidt på viden«, siger politisk leder, Margrethe Vestager (R) til politiken.dk.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her