Forsker: Akademikere skal ikke jobbe i Netto

Jobcenter? Tag et job i Netto, lyder rådet fra regeringen til de nyuddannede akademikere, men helt så enkelt kan tingene ikke gøres op.
Jobcenter? Tag et job i Netto, lyder rådet fra regeringen til de nyuddannede akademikere, men helt så enkelt kan tingene ikke gøres op.
Lyt til artiklen

Det er ikke de unge akademikeres skyld, at de ikke kan finde job, når de står med uddannelsesbeviset i hånden. Der er simpelthen ikke job at finde - heller ikke i Netto. Sådan lyder det fra arbejdsmarkedsforsker ved Aalborg Universitet Flemming Ibsen.

I Jyllands-Posten lørdag er budskabet fra beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) og uddannelsesminister Morten Østergaard (R) til de mange akademikere, der i dag uddanner sig til arbejdsløshed og kontanthjælp ellers klart:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her