Özlem Cekic holder fast i sine udvalgsposter

nej-siger. Özlem Cekic vendte hjem fra en USA-rejse i lørdags. I lufthavnen i Kastrup blev hun modtaget af et stort pressekorps, der ville have en forklaring på, hvorfor hun stemmer nej til regeringens skatteaftale med Venstre og konservative.
nej-siger. Özlem Cekic vendte hjem fra en USA-rejse i lørdags. I lufthavnen i Kastrup blev hun modtaget af et stort pressekorps, der ville have en forklaring på, hvorfor hun stemmer nej til regeringens skatteaftale med Venstre og konservative.
Lyt til artiklen

SF kan ikke fjerne Özlem Cekic fra en fremtrædende rolle i dansk politik, selv om hun er suspenderet fra alle sine ordførerskaber og fik frataget retten til at udtale sig på partiets vegne. Folketingets regler tilsiger nemlig, at hun som minimum i de kommende tre måneder kan beholde sine poster i syv af Folketingets udvalg – herunder posten som formand for Socialudvalget. Og den ret har den omstridte SF’er tænkt sig at benytte sig af, bekræfter hun over for Politiken. »Jeg er glad for at arbejde i Socialudvalget, og derfor glæder det mig, at jeg fortsat kan fungere som formand«, siger Cekic, der heller ikke vil forlade de øvrige udvalg. »Min rolle vil være, som den hidtil har været, hvor jeg arbejder som aktivt udvalgsmedlem til gavn for borgerne«, forklarer hun.
Når Folketinget åbner, kan der ændres igen
Det har i flere dage været uklart, hvordan den tidligere ordførers rolle ville blive efter sidste uges drama om regeringens skattereform, som Özlem Cekic fortsat nægter at støtte. Men hun bliver altså en aktiv spiller i flere udvalg efter sommerferien og frem til begyndelsen en af oktober, hvor Folketinget åbner, og der potentielt igen kan ændres i udvalgenes sammensætning.

Platform for sprængfarlige sprøgsmål
Foruden Socialudvalget sidder Özlem Cekic i blandt andet Beskæftigelsesudvalget og Sundheds- og Forebyggelsesudvalget. Det er områder, der i større eller mindre grad har berøring med regeringens seneste reformer af skat, førtidspension og fleksjob.

Det kan give anledning til sprængfarlige spørgsmål, når eksempelvis regeringens reform af førtidspension og fleksjob skal behandles.

Özlem Cekic til SF-kritikere: Bliv i partiet Ph.d. i statskundskab ved Københavns Universitet Sigge Winther Nielsen mener, at »det er en særpræget løsning, SF har gang i«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her