Hver anden DF’er vil have Thulesen og co. i regeringen

Regeringsklar? Et flertal af DF's vælgere ser gerne partiets ledelse som del af en borgerlig regering. Selv er formand Kristian Thulesen Dahl forbeholden.
Regeringsklar? Et flertal af DF's vælgere ser gerne partiets ledelse som del af en borgerlig regering. Selv er formand Kristian Thulesen Dahl forbeholden.
Lyt til artiklen

Presset på Dansk Folkepartis ledelse for indgå i et regeringssamarbejde efter et kommende valg vokser.

Flere målinger viser, at godt hver femte danskere vil stemme på Kristian Thulesen Dahl og co., og i en rundspørge foretaget af Megafon for Politiken og TV 2, siger hver anden af Dansk Folkepartis vælgere, at partiet bør gå efter ministerposter, hvis Lars Løkke Rasmussen (V) bliver statsminister.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her