»Det er en god dag for dansk miljøpolitik«, fik Troels Lund Poulsen sagt så mange gange, at det næsten lød, som om han forsøgte at overbevise sig selv.
Men efter et skuffende møde med EU-kollegerne kunne miljøministerens mantra sidst på dagen ikke skjule, at det danske grundvands skæbne endnu ikke er 100 procent sikker i forhold til nye europæiske regler om sprøjtemidler.
Efter næsten to års pres havde Lund Poulsen håbet på politisk enighed om et kompromis, der tillader Danmark og andre lande at fortsætte med at afvise pesticider af særlige nationale årsager. Frankrig og andre lande stritter imod
Det lykkedes imidlertid ikke at få aftalen på plads i dag, fordi Frankrig og andre lande har problemer med forslaget af andre årsager. Derfor har det slovenske EU-formandskab udskudt sagen, der muligvis vil blive skubbet videre til Frankrigs formandskab senere på sommeren eller i efteråret.
Troels Lund Poulsen hæfter sig dog især ved, at de andre medlemslande ikke angreb den del af kompromisforslaget, som er afgørende for Danmark.
»Der er ikke 100 procent enighed, fordi nogle lande gerne vil have mere tid. Men det er ikke vores ønsker, de har problemer med længere«, sagde miljøministeren:
»Formandskabet konkluderede, at et medlemsland bør have ret til at afvise visse sprøjtemidler, hvis der er særlige grunde. Og det er det, der er helt afgørende for Danmark - vi står ikke længere isoleret med den holdning«.
Danmark kan blive tvunget til at tillade sprøjtemidler
Regeringen har længe været bekymret for arbejdet på en ny EU-forordning, der har til formål at harmonisere godkendelsen af pesticider og andre sprøjtemidler i Europa.
Reglerne deler EU op i tre zoner - en nordlig, en central og en sydeuropæisk - inden for hvilke landene forpligtes til at acceptere en fælles godkendelse. Det vil i praksis betyde, at Danmark kan blive tvunget til at acceptere et sprøjtemiddel, fordi for eksempel Litauens myndigheder har godkendt det.
Harmoniseringen er et potentielt meget stort problem for Danmark, fordi vi som eneste EU-land drikker stort set alt vores grundvand urenset. Miljøministeren: En god dag for miljøet
Det er derfor, at Troels Lund Poulsen ser det som »den vigtigste miljøsag i fem år« for Danmark at få lavet en kattelem for lande med særlige, nationale problemer.
Miljøministeren havde håbet at vinde kampen i dag. Det gjorde han ikke. Men han har heller ikke tabt.
»Det er en hård sag, og det vil det fortsat være. Men jeg mener, at vi står bedre end nogensinde efter dette møde. Det var en god dag for miljøet og for det danske drikkevand«, sagde han.





























