Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Enhedslisten vil have Danmarks halve million malkekøer på græs

GRÆS.  I 1975 kom næsten alle danske malkekøer på græs. Siden er tallet faldet til 15 procent, hvis man fraregner de økologiske kvæg, der skal være på græs. Den udvikling vil Enhedslisten skubbe ved med nyt lovforslag.
GRÆS. I 1975 kom næsten alle danske malkekøer på græs. Siden er tallet faldet til 15 procent, hvis man fraregner de økologiske kvæg, der skal være på græs. Den udvikling vil Enhedslisten skubbe ved med nyt lovforslag.
Lyt til artiklen

Udviklingen går i den forkerte retning, når kun hver fjerde danske malkeko kommer på græs.

Det mener Enhedslisten, der nu fremsætter et lovforslag, der skal sikre, at alt kvæg over tre måneder kommer på græs i sommerhalvåret.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
I Danmark debatterer vi ulve. I Rumænien bliver stadig flere mennesker overfaldet og dræbt af bjørne. Politikens Lea Wind Friis og Andreas Sterup-Teper tog op i de rumænske bjerge, hvor hotellerne har kradsemærker på dørkarmen og elektrisk hegn for porten.​ Og så tog de ind i skoven. For selv at møde en bjørn.​

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her