Politikere fordømmer overfald på Bødskov

Overfald. Tildigere justitsminister Morten Bødskov (S) er blevet overfaldet under et EM-arrangement..
Overfald. Tildigere justitsminister Morten Bødskov (S) er blevet overfaldet under et EM-arrangement..
Lyt til artiklen

Flere folketingspolitikere udtrykker bestyrtelse over, at forhenværende justitsminister Morten Bødskov (S) er blevet slået ned under et fodboldarrangement i København.

»Det er et politisk motiveret overfald. Det er rystende. Og jeg fordømmer det på det allerkraftigste. Politisk vold er det sidste, Danmark har brug for«, skriver S-formand Mette Frederiksen på Facebook om overfaldet på partifællen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her