Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Folketingets åbning: Her er 10 emner, du skal holde øje med i det nye folketingsår

Hvis statsminister Lars Løkke Rasmussen (i midten) vil have sin politik igennem, bliver det også i det kommende år vigtigt at opretholde et godt samarbejde med Dansk Folkeparti. Her ses han sammen partiets formand Kristian Thulesen Dahl (th) og gruppeformand Peter Skaarup.
Hvis statsminister Lars Løkke Rasmussen (i midten) vil have sin politik igennem, bliver det også i det kommende år vigtigt at opretholde et godt samarbejde med Dansk Folkeparti. Her ses han sammen partiets formand Kristian Thulesen Dahl (th) og gruppeformand Peter Skaarup.
Lyt til artiklen

Det er første tirsdag i oktober og derfor dagen, hvor Folketinget åbner. Men hvad skal de 179 mænd og kvinder på tinge beskæftige sig med, når statsministeren i dag har leveret åbningstalen? Her er 10 uundgåelige emner, hvoraf flere med garanti ender i en armlægning:

1: Finanslov

Med et udspil til en ny finanslov for år 2018 har de tre regeringspartier varmet op til en stribe mærkesager.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her