Analyse: Løkke balancerer mellem Fætter Højben og Anders And

Ifølge flere af de seneste meningsmålinger har statsminister Lars Løkke Rasmussen 50 procent chance for genvalg.
Ifølge flere af de seneste meningsmålinger har statsminister Lars Løkke Rasmussen 50 procent chance for genvalg.
Lyt til artiklen

Jyllands-Postens anonyme lederskribent bragte i ugens løb en interessant betragtning til torvs om landets statsminister. Den stod i avisen efter Lars Løkke Rasmussens (V) åbningsredegørelse til Folketinget.

Man skal naturligvis tage den jyske morgenavis’ borgerligt-liberale ståsted i betragtning. Men samtidig skal man have in mente, at lederkollegiet i Viby ikke har berøringsangst over for at sende krasbørstig formuleret kritik i retning af Løkke, når der er utilfredshed med hans politiske kurs eller personlige habitus.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her