»Ingen«: Konservative har svært ved at finde spidskandidat til Europa-Parlaments-valg

Pernille Weiss har  som en af få meldt sig som banen som mulig konservativ spidskandidat til  valget til Europa-Parlamentet næste år. Hun støttes af partiets tidligere formand Bendt Bendtsen. Foto
Pernille Weiss har som en af få meldt sig som banen som mulig konservativ spidskandidat til valget til Europa-Parlamentet næste år. Hun støttes af partiets tidligere formand Bendt Bendtsen. Foto
Lyt til artiklen

Ingen. De har higet og søgt, oppe og nede, inde og ude og fået masser af høflige ’tak, men nej tak’ fra tidligere tiders koryfæer.

Det er svært for Konservative at finde en spidskandidat til at afløse Bendt Bendtsen i Europa-Parlamentet, så derfor er svaret »ingen«, når man spørger til, om de har fundet nogen til at stå i spidsen for partiet næste år i maj, når der er valg til Europa-Parlamentet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her