Mandag eftermiddag mødes Folketingets partier i Udenrigsministeriet til en drøftelse af, hvordan man skal håndtere de afghanske tolke og lokalt ansattepå ambassaden i Kabul, som har arbejdet i dansk tjeneste under krigen i Afghanistan. Presset på regeringen er steget sagen igennem – især fordi både USA og Storbritannien allerede har foretaget evakueringer. Politiken giver dig her et overblik over, hvor de forskellige partier i Folketinget står i sagen.

Inden møde i Udenrigsministeriet: Det mener partierne i tolkesagen

Afghanske tolke og andre lokale hjalp igennem 20 år de danske soldater under krigen i Afghanistan. Nu diskuterer Folketingets partier, om man skal evakuere afghanerne fra det konfliktramte land. Foto: Peter Hove Olesen/POLFOTO
Afghanske tolke og andre lokale hjalp igennem 20 år de danske soldater under krigen i Afghanistan. Nu diskuterer Folketingets partier, om man skal evakuere afghanerne fra det konfliktramte land. Foto: Peter Hove Olesen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Socialdemokratiet, Venstre og Konservative

Udenrigsminister Jeppe Kofod (S) har hele tiden holdt fast i, at hver enkelt sag skal behandles individuelt. I fredags udtalte han til Politiken, at Danmark »ikke bare blindt kan træffe en beslutning om masseevakuering. Hvis man uden at tænke sig om stiller i udsigt, at vi evakuerer alle, som har haft berøring med den danske indsats i Afghanistan – og deres familier, hvis man tager dem med – så taler vi hurtigt om flere tusinde mennesker«.

Dermed lægger regeringen ikke op til at evakuere alle afghanere, der har hjulpet Danmark igennem den 20 år lange krig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her