Aveny-T’s bestyrelsesformand beskylder Jon Stephensen for at have forfalsket en underskrift, men alligevel har Moderaterne fuld tillid til ham som kulturordfører, siger partiets gruppeformand. Og selv ser han ingen habilitetsproblemer i, at han som kulturordfører har en sag kørende mod teaterets bestyrelsesformand, når finansloven skal til at forhandles.

Jon Stephensen afviser at være inhabil trods injuriekrav mod teaterformand

Foto: Mads Nissen
Foto: Mads Nissen
Lyt til artiklen

Selv om tidligere teaterdirektør og nuværende folketingsmedlem for Moderaterne Jon Stephensen anklages for at have forfalsket en underskrift, da han var direktør på teatret Aveny-T, er der fuld opbakning til ham fra Moderaternes gruppe i Folketinget.

»Jeg har haft en rigtig god snak med Jon, og i min verden så er det her en personlig uenighed mellem Jon Stephensen og Henning Dyremose (bestyrelsesformand for Aveny-T, red.)«, siger gruppeformand for Moderaterne Henrik Frandsen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her