Regeringsforhandlingerne trækker ud, fordi både Mette Frederiksen og Lars Løkke Rasmussen mener, at tiden arbejder for netop dem.

Ingen af de rødgrønne partier tror, at Løkke har lyst til at gamble med Moderaternes overraskende flotte valg

Moderaternes leder, Lars Løkke Rasmussen (M). og Socialdemokratiets leder, Mette Frederiksen (S), har  ikke mødtes til regeringsforhandlinger siden 10. april. Arkivfoto:  Jens Dresling
Moderaternes leder, Lars Løkke Rasmussen (M). og Socialdemokratiets leder, Mette Frederiksen (S), har ikke mødtes til regeringsforhandlinger siden 10. april. Arkivfoto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Der er nu gået fire uger siden folketingsvalget, men der er stadig stilstand i regeringsforhandlingerne.

Hverken Mette Frederiksen (S) eller Lars Løkke Rasmussen (M) har endnu blinket i deres interne stirrekonkurrence, og sådan kan det blive ved en rum tid endnu. Begge parter er nemlig af den overbevisning, at tiden er på deres side. At tiden i sig selv vil modne den andens lyst til at blinke og indlede den tunge march mod kompromiser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her