Patienter og pårørende var inviteret helt med ind i hjertet af diskussionen, da Region Hovedstaden satte sig for at udarbejde et sæt anbefalinger til, hvordan sundhedsvæsenet kan gribe kvindesygdomme bedre an.

Region Hovedstaden vil være bedre til kvindesygdomme: »Jeg tror, at vi er nødt til at give den en ordentlig skalle og gå ambitiøst til værks«

Den kroniske underlivssygdom endometriose kan give stærke mavesmerter og påvirke livskvaliteten.  Halvdelen af kvinder med endometriose oplever ufrivillig barnløshed.  Arkivfoto: Benjamin Krog
Den kroniske underlivssygdom endometriose kan give stærke mavesmerter og påvirke livskvaliteten. Halvdelen af kvinder med endometriose oplever ufrivillig barnløshed. Arkivfoto: Benjamin Krog
Lyt til artiklen

Interessen var overvældende, da Region Hovedstaden i foråret efterlyste borgere, der ville være med til at udarbejde en række anbefalinger til, hvordan sundhedsvæsenet kan blive bedre til at diagnosticere og behandle kvindesygdomme.

Flere end 300 af regionens indbyggere meldte sig med en skriftlig ansøgning, og ud af dem blev 12 patienter og to pårørende udvalgt. Siden september er de mødtes jævnligt med tre regionsrådspolitikere og repræsentanter for i samarbejde med dem at udtænke, hvad der skal til, for at kvinder og kvinders sygdomme over en bred kam får mere fokus.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her