Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Plastikstoffer kan lægge grunden til fedme

Både fedmeeksperter og eksperter i hormonforstyrrende stoffer har mistanke om, at de kan være skyld i fedme.
Både fedmeeksperter og eksperter i hormonforstyrrende stoffer har mistanke om, at de kan være skyld i fedme.
Lyt til artiklen

Det er ikke kun fedmeeksperter, der peger på, at overvægt sandsynligvis skyldes andre ting en blot fed mad og for lidt motion.

Forskningslederen på Rigshospitalets Klinik for Vækst og Reproduktion Anna-Maria Andersson fortæller, at afdelingen i øjeblikket – som led i en større undersøgelse om hormonforstyrrende stoffer og tidlig pubertet – også er ved at undersøge, om der er en sammenhæng mellem forekomsten af hormonforstyrrende stoffer og overvægt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her