Billig graviditetstest sejrer over de dyre

Lyt til artiklen

Stoler du mere på en graviditetstest, der har kostet 125 kroner, end på en, der har kostet 6 kroner? Markedet for graviditetstester til hjemmebrug er kæmpestort, og selv om de alle sammen er udviklet til at give svar på det samme spørgsmål, er udformningen og måden, de bruges på, vidt forskellig. Det samme er prisen. Alene i tjek.dks indkøb af otte graviditetstester fra forskellige butikker og hjemmesider svinger stykprisen på en test fra 19 til 125 kroner, men købes der stort ind, er det muligt at få prisen per styk helt ned på 6 kroner i internetbutikkerne. LÆS GUIDENGuide: Sådan bliver du gravid Prisforskellen er altså på mere end 100 kroner, selv om alle tester ifølge vores tjek kan fortælle, om der er en baby på vej. Billig testvinder Testvinderen, Valmed Graviditetstest fra Netto, er den billigste af de såkaldte stavtestere og koster bare 39,95 kroner for to styk. Netto har haft testen i sortimentet i fire år, og ifølge indkøbschef Helle Stenbak har kunderne intet imod at købe deres graviditetstest i discountsupermarkedet. LÆS ARTIKELFærre gravide ryger »Det har vist sig at være så stor en succes, at det berettiger til at beholde den i sortimentet. Vi følger kundernes efterspørgsel nøje, og de har det fint med at købe graviditetstest sammen med rugbrød og andre dagligvarer«, siger Helle Stenbak. Usikkerhed om de billige I forskellige debatfora på nettet for gravide og kvinder, der ønsker at blive det, blomstrer diskussionen om billige versus dyre tester. »Er der forskel på en graviditetstest købt i Netto eller på apoteket – altså ud over prisen? Kan man stole på de billige?«, spørger en anonym bruger af hjemmesiden baby.dk. Det kan man godt, fastslår Elias Grove Nielsen, der en af Skandinaviens største netudbydere af graviditetstester herhjemme gennem webbutikkerne billige-teste.dk og medicinskab.dk. Alle test virker »Man kan godt stole på de billige. Dels er der studier for de enkelte test, der viser, hvor sikre de er, dels oplever jeg ikke, at folk klager over hverken de billige eller de dyre. Vi sælger kun noget, som vi ved virker«, siger han.

LÆS ARTIKEL Fødselslæge til gravide: Et glas vin i ny og næ er i orden

Og selv om prisen på en test altså svinger med 119 kroner, er der kunder til begge produkter, fortæller han. Stykmæssigt bliver der solgt flest af de billige testere, men omsætningsmæssigt ligger de dyre og billige nogenlunde på niveau. »Der er både folk, som køber de billige, og folk, som køber de dyre. Vi har også haft et par tilfælde, hvor folk brugt den billige test, men bagefter har købt en dyr test til, når de skal vise resultatet til manden. Vi havde for eksempel én på et tidspunkt med en smiley i displayet«, siger Elias Grove Nielsen. Test igen ... og igen De andre brugere af debatforummet på baby.dk kan imidlertid ikke give den anonyme spørger noget klart svar. Flere fraråder dog brugen af de billigste tester – bare for en sikkerheds skyld. Området er da også et af de mest følsomme overhovedet, hvad enten man ønsker graviditet eller ej, understreger Else Guldager, sygeplejerske, sundhedsplejerske og forfatter samt stifter af hjemmesiden sundhedsplejersken.dk. LÆS ARTIKELDer er penge i de gravide maver Samtidig er graviditetstester en industri, som skal tjene penge. »Producenterne af graviditetstester er i konkurrence med lægen, for de kan ikke tilbyde noget, som lægen ikke kan. Er testen positiv, skal du alligevel derop«, siger hun. Tjerner penge på utålmodighed

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her