Danskerne er klar til et kæmpe prishop på cigaretter

Dobbelt så høje priser vil betyde, at en pakke cigaretter koster mellem cirka 70 og 90 kroner. Tobias Selnæs Markussen/POLFOTO
Dobbelt så høje priser vil betyde, at en pakke cigaretter koster mellem cirka 70 og 90 kroner. Tobias Selnæs Markussen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Hvert år dør knap 14.000 mennesker af sygdomme, der er relateret til rygning. Blodpropper, kræft og rygerlunger. Dermed er smøgerne den største dræber herhjemme. Familier flås i stykker, børn mister deres forældre for tidligt, nikotinens kraft er så stærk, at selv om de fleste rygere gerne vil holde op, kan de ikke undvære røgen.

Dertil kommer, at rygere ofte går døden i møde plaget af alvorlig sygdom, hvor de får sværere og sværere ved at få luft ned i deres ødelagte lunger. Frustrationen står skarpt i pårørendes historier om deres kære, der blev slået ihjel af smøgerne. For det for tidlige dødsfald kunne formentlig være forhindret, hvis personen aldrig var begyndt at ryge.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her