Klarlunds klumme: Tænk hvis vingummibamser var farlige

Hvis vingummibamser kunne slå ihjel, lige så effektivt som cigaretter, blev der nok reageret kraftigt. Thomas Borberg/POLFOTO
Hvis vingummibamser kunne slå ihjel, lige så effektivt som cigaretter, blev der nok reageret kraftigt. Thomas Borberg/POLFOTO
Lyt til artiklen

Tænk, hvis vingummibamser var farlige for børn. Tænk, hvis man fandt ud af, at vingummibamser gav dårligere indlæring og øget risiko for udvikling af psykiske problemer og sygdomme som angst, panikanfald, depression og opmærksomhedsforstyrrelser. Og tænk, hvis vingummi gav kræft!

Hvad mon der ville ske? Mon ikke mange forældre ville blive voldsomt bekymrede og forlange, at vingummibamserne forsvandt fra børnenes verden? Mon ikke politikerne ville slås om at komme først på banen med et forbud? Det er absurd at forestille sig, at man ville indskrænke sig til et farligt-for-børn-skilt på vingummiposerne eller diskutere, om prisen skulle sættes op.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her