Jeg havde en spøjs oplevelse på Fisketorvet den anden dag: »Er de alle sammen blevet sindssyge?«

Pokemon Go får spillerne op af sofaen, og det gør det til et godt spil. Anders Rye Skjoldjensen/POLFOTO
Pokemon Go får spillerne op af sofaen, og det gør det til et godt spil. Anders Rye Skjoldjensen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Da jeg forleden kom ind på Fisketorvet i København, fik jeg en spøjs oplevelse. Der var tusindvis af mennesker, der kiggede stift på deres mobil, mens de stod eller gik rundt i deres egen verden. »Er de alle sammen blevet sindssyge?«, spurgte en dame. Vi var vist de eneste, der den dag ikke var på Pokémon Go-jagt i indkøbscentret.

Pokémoner er forskellige eventyrlige væsner. Nogle monstre er meget sjældne, og går rygtet, at de lige nu befinder sig på Fisketorvet, vælter Pokémon-folket derhen for at fange et monster. Det gode ved spillet er, at man er nødt til at forlade den virtuelle verden og begive sig ud i den virkelige verden. Man bevæger sig rundt og møder nye mennesker i jagten på pokémonerne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her